Bayülgen, 30 yıl sonra Devlet Tiyatrosu’nda

Okan Bayülgen’i 1994 yılından itibaren televizyonda program yapmaya başladığından sonra tanıyanlar, konservatuvarı bitirdikten sonra Devlet Tiyatrosu’na girdiğini bilmeyebilir. 1989–1994 yılları arasında Devlet Tiyatrosu’nun kadrolu elemanı olarak oyunlar yönetti, bazılarında da oynayan Okan Bayülgen, son olarak Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda görev yaptı. Yönetmenliğini yaptığı ve oynadığı ‘Kamuoyu’ yönetim tarafından kaldırılınca o yıllarda, ‘Türkiye’nin en genç tiyatro yönetmeni’ olarak sükse yapan Okan Bayülgen, 1994’te istifa ettiği Devlet Tiyatrosu’na 30 yıl sonra geri döndü.

Bu haberi aslında Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Tamer Karadağlı ile röportaj yapmak için Ankara’ya gittiğimde öğrenmiştim. Karadağlı, 6 Mart’ta bu bilgiyi bana ‘Off the record’ (Kayıt dışı) olarak verdiği için yazamamıştım, ama artık konu alenileşti.

Çünkü Okan Bayülgen’in aylardır provalarını Ankara’da yaptığı oyun, 16 Mayıs’ta ilk kez İstanbul AKM’de seyirci karşısında sahnelenecek. “İlk kez İstanbul’da sahnelenecek ‘Drakula’nın provaları niye Ankara’da yapıldı?” diye merak ediyorsanız, onu da açıklayayım:

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve ‘Drakula’yı canlandırdığı oyun, Ankara Devlet Tiyatrosu’nca sahneleniyor da ondan…

Okan Bayülgen’in Nezih Işıtan, Esat Tanrıverdi, Başak Anat, Eren Özkan, Didem Özkavuncu Aygün, Feray Darıcı, Nihal Usanmaz, Atilla Kılıç, Özlem Gür, Cengiz Uzun ve Selver Kınık gibi Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarıyla sahneleyeceği ‘Drakula’nın danışmanları ise Prof. Dr. Nevzat Kaya ile Dr. Başar Akman.

‘Drakula’, Okan Bayülgen’in yazarken korku edebiyatının tanıdık kahramanları üzerinden ölümü, ölümsüzlüğü, var olmanın amacını ve sanatı sorguladığı bir oyun…

RTÜK üyesinden manipülasyon!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi İlhan Taşçı’nın X hesabından yaptığı paylaşımlardan biri şuydu:

“RTÜK, torpili değil torpil haberini cezalandırdı. Adalet Bakan Yardımcısının görevde yükselme sınavında torpil taleplerini yanıtladığına ilişkin cep telefon görüntülerini yayınlaması nedeniyle Now TV’ye yüzde 2 para cezası verdi.”

Muhalefet partisi kontenjanından seçilen İlhan Taşçı’nın RTÜK yönetimine muhalefet etmesini anlarım, ama kamuoyunu yanıltmaya hakkı yok.

RTÜK o cezayı niye verdi?

Çünkü bir insanın cep telefonuyla mesajlaşmasını ondan izinsiz çekmek ve yayınlamak TCK’nın 134. Maddesi’nce suç.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin de, Taşçı’nın manipülasyon yaptığını belirterek Now TV’ye ceza verilmesinin sebebini şöyle açıkladı:

“AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank ve Adalet Bakan Yardımcısı Ramazan Can’ın cep telefonu yazışmalarını kayda alıp, haberleştiren Now TV’ye idari para cezası ve yaptırım uygulandı. Hiçbir kimse ve yayıncı, görevine bakılmaksızın bir kişinin özel telefonunda yer alan yazışmaları fütursuzca zoom yaparak açık edemez.”

GÜNÜN SÖZÜ: “Üç büyük tehlike: Akıllı insanların duygusuz oluşu, duygulu insanların etkisiz oluşu ve etkili insanların akılsız oluşu.” (Konfüçyüs)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir