Amy Winehouse’un hayatı yeniden mercek altında… Asıl kötü olan paparazzilerdi

Kısa ömründe Amy Winehouse bir müzik efsanesi haline geldi, ancak oldukça sorunlu kişisel hayatı sıklıkla basında yoğun incelemelere maruz kaldı. Blake Fielder-Civil ile olan ilişkisi sık sık magazin gündeminde yer alırken şarkıcının da yakından izlenmesine neden oluyordu.

Winehouse hakkındaki yeni filmin yönetmeni de filmdeki kötü adamların eski kocası değil, “paparazziler ve bağımlılık” olduğunu söylüyor.

Back to Black filmi, Winehouse’un Kuzey Londralı bir gençten uluslararası bir megastara dönüşen yolculuğunu konu alıyor.

Barbie filminde de rol alan Marisa Abela, Winehouse’u canlandırıyor. Abela’ya, Fielder-Civil rolünü canlandıracak Jack O’Connell eşlik ediyor.

Yönetmen koltuğunda oturan Sam Taylor-Johnson çekimlerden önce Fielder-Civil ile tanışmak istediğini ancak bunu başaramadığını söylüyor: “Amy’nin ona neden aşık olduğunu anlamamız gerekiyordu, dolayısıyla mesele tek boyutlu bir kötü adam yaratmak değildi. Aşklarını anlatan en güzel albümlerden birini neden yazdığını anlamak için ona aşık olmamız gerekiyordu.”

Yönetmen, yapım başlamadan önce Winehouse’un ailesini ziyaret etti; ardından aile daha sonra seti ziyaret etti ve Abela ile Amy gibi giyinirken tanıştı. Oyuncu şunları söylüyor: “Saygılı olmak ve o anın hassasiyetinin farkında olmak benim için inanılmaz önemliydi.”

Abela filmde şarkı söylüyor ancak bunun rolü üstlenmek için bir ön koşul olmamasının rahatlatıcı olduğunu ve Winehouse’a hayranlık duyduğunu söylüyor.

Taylor-Johnson da Amy’nin kimliğine bürünmeyecek birini seçmenin kendisi için önemli olduğunu söylüyor: “Birçok harika taklitçi ve ona benzeyen ya da sesi ona benzeyen insan vardı. Ama Marisa kendisi gibi geldi; seçmeler sürecinde hiçbir şekilde ona benzemeye çalışmayan, küpe ya da göz kalemi kullanmayan tek kişi oydu.”

Medyanın Amy Winehouse’u takip etmesi filmde genişçe yer alıyor; paparazziler evinin önünde kamp yaparken ve ona sokakta mobbing yaparken gösteriliyor. Bir sahnede onun bir eczanenin önünde düştüğünü ve fotoğrafçıların ona yardım etmeden en iyi fotoğrafı çekmek için aşağı indiklerini görüyoruz.

Hem Abela hem de Taylor-Johnson, filmin Winehouse’un ne kadar inanılmaz bir müzisyen olduğunu göstermesini ve insanların sinemadan çıkıp onun şarkılarını dinlemesini istiyor.

Yönetmen, Winehouse bu filmi görse nasıl tepki verirdi sorusuna ise şu şekilde yanıt veriyor: “Sanırım ona müziğini farklı bir açıdan yeniden hediye ettiğimizi düşünecektir. Umarım bundan ve bizimle gurur duyar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir